Finále pri fontáne,
Lúčnica a deti
31. augusta 2024
Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, Bratislavský samosprávny kraj a Umelecký súbor Lúčnica spolu s detskými a mládežníckymi folklórnymi kolektívmi uviedli koncert, ktorý bol v rámci víkendového programu “Finále pri fontáne” spolu so Slovenskou filharmóniou, zavŕšením Bratislavského kultúrneho leta.
V programe bola okrem tvorby folklórnych kolektívov prezentovaná ich činnosť v obsahu mimoškolských vzdelávacích umeleckých aktivít v predmete uchovávania a šírenia tradičného ľudového umenia, okrem iného, aj za účelom náboru nových členov medzi zúčastnenými deťmi a mládeže. To všetko pod moderátorskou taktovkou Milana “Juniora” Zimnýkovala, vášnivého a verného folkloristu.
Spevácky zbor Lúčnica vystúpil
na Bratislavských hudobných slávnostiach
28. september 2024
Spevácky zbor Lúčnica prijal pozvanie účinkovať na 59. ročníku Bratislavských hudobných slávností, najvýznamnejšieho festivalu klasickej hudby na Slovensku. Spolu so Štátnym komorným orchestrom Žilina, ktorý oslavuje jubilejnú 50. koncertnú sezónu a sólistami Terezou Mátlovou (soprán), Janou Hrochovou (mezzosoprán), Jozefom Gráfom (tenor) a Gustávom Beláčkom (bas) pod taktovkou českého dirigenta Leoša Svárovského spoločne uviedli dielo autora Antona Zimmermanna Missa solemnis in C „St. Caeciliae“ , ktorá patrí skladateľove najhodnotnejšie a najhranejšie reprezentatívne omše.
Anton Zimmermann (1741 – 1781) bol hudobný skladateľ sliezskeho pôvodu a koncom 70. rokov 18. storočia sa usadil v Bratislave, kde od roku 1780 pôsobil ako organista v Katedrále sv. Martina. Predpremiéra koncertu sa konala 26. 9. 2024 v Dome umenia Fatra v Žiline, o deň neskôr nasledoval koncert v Dome umenia Piešťany, ktorý bol zároveň Otváracím koncertom 44. hudobnej sezóny a bratislavské publikom si toto dielo mohlo vypočuť v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie 28. 9. 2024.
Lúčnica počas turné v Číne
„trafila klinec po hlavičke“
18. september – 7. október 2024
Lúčnica v priebehu 3 týždňov svojim umením reprezentovala slovenskú kultúru vo veľkých mestách centrálnej časti Číny a pobrežných miestach jej južných častí. Súbor sa do „krajiny červeného draka“ prepravil medzinárodnou linkou Viedeň – Peking a následne precestoval viac ako 3 400 km vnútroštátnymi lietadlami a 4 400 km rýchlovlakmi či autobusmi.
V čase, keď Lúčnica brázdila krajinu červeného draka, získala 3 ocenenia na prestížnej súťaži Zlatý klinec. Táto súťaž je najvýznamnejším podujatím, na ktorom sa oceňujú najkreatívnejšie reklamy na Slovensku. Organizovaná je každoročne od roku 1994.
Lúčnica prichádza opäť
s úspešným Koločasom
10. január – 2. marec 2025
Príbeh muža a ženy v kolobehu života a času vyrozprávaný v metaforách výročných obradov. Na princípe tanečného divadla ukazuje ideály človeka, keď pomocou viery v magickú silu obradov dobro víťazí nad zlom a láska prekonáva smrť.