V poradí už jedenásty Novoročný koncert Slovenskej republiky v Bruseli, ktorý sa konal vo štvrtok 29. januára 2015, bol symbolickým záverom prvej desaťročnice týchto kultúrnych podujatí a zároveň otvorením druhej dekády koncertov, ktoré v hlavnom meste EÚ šíria dobré meno slovenskej kultúry. Organizátor týchto podujatí Svetozár Martinický z Agentúry MCP pre TASR pripomenul, že myšlienka usporiadať koncerty šíriace hodnoty slovenskej kultúry a predstavovať našich špičkových umelcov vznikla zároveň so vstupom Slovenska do EÚ v roku 2004.
Belgicko 31. januára 2015 (slovenskezahranicie.sk)
Martinický s týmto nápadom oslovil prvého slovenského eurokomisára Jána Figeľa, ktorý myšlienku podporil, rovnako ako vtedajší vedúci Stáleho zastúpenia SR pri EÚ Maroš Šefčovič. Štafetu organizovania koncertov si diplomati odovzdávajú z ruky do ruky; Šefčovič túto tradíciu podporuje aj z funkcie podpredsedu Európskej komisie a terajší veľvyslanec SR pri EÚ Ivan Korčok prevzal zodpovednosť za plynulý priebeh novoročných koncertov, ktoré sa konajú pod záštitou Ministerstva zahraničných vecí SR.
Ako uvádza webová stránka Stáleho zastúpenia SR pri Európskej únii, v poradí už jedenásty Novoročný koncert Slovenskej republiky pod záštitou podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka, potvrdil svoje renomé z predchádzajúcich rokov.„Rok 2015 je pre nás kľúčový z pohľadu zintenzívnenia príprav na nadchádzajúce slovenské predsedníctvo v Rade EÚ. Nech je novoročný koncert pre nás novým impulzom a dôstojným začiatkom,“ zdôraznil v úvodnom príhovore stály predstaviteľ SR pri EÚ, veľvyslanec Ivan Korčok.
Jedným zo základných princípov EÚ je kultúrna rozmanitosť a Slovensko v pestrom programe ukázalo, že má čím prispieť do európskeho kultúrneho bohatstva. Početnú slovenskú komunitu v Bruseli, zástupcov diplomatického zboru a zamestnancov inštitúcií EÚ zaujal Spevácky zbor Lúčnica pod vedením Eleny Matušovej, ktorý zaspieval nielen ľudové, ale aj zborové a populárne piesne. Džezová kapela Martin Valihora Band s multiinštrumentalistom a skladateľom Oskarom Rózsom spojila svoje sily sospevákom Pavlom Hammelom a odohrala s ním niekoľko jeho najznámejších piesní. Tenorista Otokar Klein očaril áriou Nessun Dorma z Pucciniho Turandot a s Lúčnicou na záver koncertu, ktorým sprevádzalmoderátor Ľubomír Bajaník, dojali publikum Dusíkovou Piesňou o rodnej zemi. Skvelé umelecké výkony účinkujúcich odmenilo publikum dlhotrvajúcim potleskom a standing ovation.
Prekvapením pre divákov boli netradičné kombinované vystúpenia hostí, keď tenoristu Kleina sprevádzala Lúčnica, Hammel rozospieval divákov Učiteľkou tanca za sprievodu tria Valihorovcov a nakoniec zaznela kedysi zakázaná Ľalia poľná, ktorá v kombinácii Hammel – Lúčnica dostala nový rozmer, a ako sám spevák priznal, v tomto zložení mala pesnička aj európsku premiéru. Moderátor podujatia Ľubomír Bajaník nezabudol pripomenúť, že krásy slovenčiny mohli v Bruseli odznieť aj preto, lebo Slovensko si v tomto roku pripomína 200. výročie narodenia Ľudovíta Štúra, ktorý sa pričinil o vznik modernej slovenčiny.
Organizáciu novoročného koncertu podporili Kabinet komisára Maroša Šefčoviča, Stále zastúpenie SR pri EÚ, Zastupiteľský úrad SR v Belgicku a Stála misia SR v NATO.
V roku 2016 má byť Novoročný koncert SR v Bruseli výnimočný, lebo Slovensko v druhom polroku po prvý raz v histórii preberie predsedníctvo Rady Európskej únie. „Chceme novoročný koncert využiť na to, aby sme dali slovenskému predsedníctvu taký slávnostný odpich, aj keď v januári budú únii veliť Holanďania. Koketujeme s myšlienkou, že do koncertu pozveme hostí aj z Holandska a aj našich nástupcov Malťanov,” uviedol pre TASR Svetozár Martinický.
ZDROJ: TASR, mzv.sk